Category: Diaspora

Gjermania ka një lajm të keq për të gjithë emigrantët

Gjermania ka një lajm të keq për të gjithë emigrantët

Përmes një njoftimi koalicioni qeveritar midis SPD, FDP dhe të Gjelbërve në Gjermani ka paralajmëruar një ofensivë dëbimesh ndaj emigrantëve të huaj. [...]
“Bëhuni njëherë bashkë o Shqiptar”

“Bëhuni njëherë bashkë o Shqiptar”

O shoqëri shqiptare, që kurrë nuk u bët shoqëri e vetvetes. O shoqëri e Edi Ramës, Saliut, Ilirit dhe Lul nulit. Po u prishin shtëpitë me dhunë një pj [...]
Diaspora shqiptare e Stambollit rilidhet me rrënjët e saj,

Diaspora shqiptare e Stambollit rilidhet me rrënjët e saj,

Komuniteti i madh etnik shqiptar i Turqisë po asimilohet gjithnjë e më shumë në aktivitetet e përditshme dhe humbet identitetin e tij, por disa po i r [...]
Diaspora e vjetër shqiptare në botë/Historiku

Diaspora e vjetër shqiptare në botë/Historiku

Historiku i Diasporës shqiptare Historiku i Diasporës shqiptare është i hershëm. Vetë pozita e vendit ku jetojnë shqiptarët, është e tillë që i bën a [...]
Arbëreshët e Sicilisë mes historisë dhe aktualitetit

Arbëreshët e Sicilisë mes historisë dhe aktualitetit

Në gjysmën e dytë të viteve 1400 dhe deri në gjysmën e parë të viteve 1500, Siçilia priti refugjatë të shumtë shqiptarë që erdhën nga rajonet jugore t [...]
Mërgimtarët ia marrin mikrofonin gazetarit, këndojnë në shesh këngën: “Thërret Prizreni” dhe “Moj e mira e diasporës”!

Mërgimtarët ia marrin mikrofonin gazetarit, këndojnë në shesh këngën: “Thërret Prizreni” dhe “Moj e mira e diasporës”!

Ndryshe nga herët e tjera kur në kuadër të emisionit “Humbësi Fiton” që transmetohet në Klan Kosova organizohen lojëra, në atë të ditës së fundit të v [...]
Pse vendet e ballkanit kanë mbetur të pazhvilluara në krahasim me pjesën tjetër të Evropës?

Pse vendet e ballkanit kanë mbetur të pazhvilluara në krahasim me pjesën tjetër të Evropës?

Ballkani është një nga rajonet më të çuditshme në Evropë. Niveli i tij i të ardhurave është shumë më i ulët, se sa niveli mesatar i të ardhurave të Ev [...]
U largua drejt SHBA kur ishte 7-vjeç, togerja shqiptare vjen me mision në vendlindje

U largua drejt SHBA kur ishte 7-vjeç, togerja shqiptare vjen me mision në vendlindje

Hatixhe Çollaku, togerja e parë shqiptare në ushtrinë amerikane do të rikthehet në vendin e saj me një mision të caktuar. Në një video të shpërndarë n [...]
Granit Xhaka përfshihet në zgjedhjet e Kosovës, kërkon votë për dajën e tij!

Granit Xhaka përfshihet në zgjedhjet e Kosovës, kërkon votë për dajën e tij!

Futbollisti i njohur shqiptar, që luan për Arsenalin, Granit Xhaka është përfshirë në zgjedhjet lokale që pritet të mbahen në tetor në Kosovë. Ai k [...]
9 / 9 POSTS