Category: Bota

1 2 10 / 18 POSTS
Bloomberg: Kievi brenda orësh mund të bie në duart e Rusisë

Bloomberg: Kievi brenda orësh mund të bie në duart e Rusisë

Kievi mund të bie brenda orësh në duart e Rusisë, sipas një burimi të lartë perëndimor. Kështu ka raportuar Bloomberg, duke theksuar se Rusia ka arri [...]
Epidemiologu slloven jep lajmin e mirë: “Kjo verë do shënoj fundin e pandemisë”

Epidemiologu slloven jep lajmin e mirë: “Kjo verë do shënoj fundin e pandemisë”

Valët e reja të mundshme të pandemisë së koronavirusit në Europë do të kenë një formë më të butë dhe masat do të jenë në gjendje të zbuten ndjeshëm at [...]
Shqiptari Emanuel Bazanji: “Kështu po i stërvis ukrainasit për luftë..”

Shqiptari Emanuel Bazanji: “Kështu po i stërvis ukrainasit për luftë..”

Megjithëse qeveria e Ukrainës tenton t’i qetësojë qytetarët nga një pushtim i mundshëm i Rusisë, në terren gjërat janë krejt ndryshe. Prioritet për u [...]
Gjermania ndalon transmetimin e kanalit shtetëror rus RT DE

Gjermania ndalon transmetimin e kanalit shtetëror rus RT DE

Gjermania njofton se ka ndaluar transmetimin e kanalit që financohet nga Kremlini, Russia Today (RT DE). Siç thekson Mbikëqyrësi gjerman i Medias (MA [...]
Rusia dhe SHBA-ja përplasen në OKB për situatën në Ukrain

Rusia dhe SHBA-ja përplasen në OKB për situatën në Ukrain

Ka pasur përplasje midis të dërguarve rusë dhe amerikanë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, pasi SHBA-ja thirri një takim për të diskutuar mbi grumbu [...]
The Economist nxjerr shifrat: Si e ka rrethuar Rusia-Ukrainën

The Economist nxjerr shifrat: Si e ka rrethuar Rusia-Ukrainën

Kriza në kufirin Rusi-Ukrainë vazhdon të jetë e tensionuar. Më 27 janar, Joe Biden, presidenti i Amerikës, i tha Volodymyr Zelensky, homologut të tij [...]
Stoltenberg thotë se NATO nuk do të dërgojnë trupa luftarake në Ukrainë nëse Rusia e pushton atë!

Stoltenberg thotë se NATO nuk do të dërgojnë trupa luftarake në Ukrainë nëse Rusia e pushton atë!

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg përsëriti të dielën se NATO nuk do të dërgojë trupa në Ukrainë nëse Rusia pushton. “Ne jemi duke [...]
SHBA-ja bëhet me strategjinë e parë antikorrupsion, kjo strategji mbron edhe vendet aleate të saj!

SHBA-ja bëhet me strategjinë e parë antikorrupsion, kjo strategji mbron edhe vendet aleate të saj!

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përkatësisht Shtëpia e Bardhë ka publikuar sot strategjinë e parë për luftën kundër korrupsionit. Në deklaratë e lës [...]
Miku i jonë, Bob Dole shkrimin e fundit në Twitter e pati kushtuar Kosovës

Miku i jonë, Bob Dole shkrimin e fundit në Twitter e pati kushtuar Kosovës

Senatori amerikan, Bob Dole, ka vdekur sot në moshën 98-vjeçare. Dole shkrimin e tij të fundit në rrjetin social Twitter e pati kushtuar Kosovës. Ai [...]
Ndrron jetë miku i madh i Kosovës dhe shqitparëve, senatori Bob Dole!

Ndrron jetë miku i madh i Kosovës dhe shqitparëve, senatori Bob Dole!

Ish-senatori amerikan, Bob Dole, miku i madh i Kosovës, ka vdekur sot në mëngjes në moshën 98-vjeçare, gjatë kohës sa ishte në gjumë. Vdekja e Dole [...]
1 2 10 / 18 POSTS