Category: Rajoni

1 2 3 10 10 / 98 POSTS
Gjykatat serbe fillojnë një seri aktakuzash ndaj personaliteteve shqiptare të luginës

Gjykatat serbe fillojnë një seri aktakuzash ndaj personaliteteve shqiptare të luginës

Gjykatat serbe në Vranjë e Bujanoc kanë nisur një seri ftesash për personalitete të caktuara shqiptare në Luginën e Preshëvës të cilat prokuroria serb [...]
Gjykatat serbe fillojnë hakmarrjën ngaj politikaneve të luginës, fillojnë përndjekjen e tyre

Gjykatat serbe fillojnë hakmarrjën ngaj politikaneve të luginës, fillojnë përndjekjen e tyre

Gjykata serbe në Vranjë ka nisur një seri thirrjesh ndaj zyrtarëve shqiptarë që kanë përdorur simbole shqiptare në Luginë. Nga shoqëria civile kjo fus [...]
Vuçiqi ankohët në Kinë për vizitën e Lajçak dhe Eskobar në Serbi: “S’ishin aspak të lehta bisedimet që zhvillova me ta…”

Vuçiqi ankohët në Kinë për vizitën e Lajçak dhe Eskobar në Serbi: “S’ishin aspak të lehta bisedimet që zhvillova me ta…”

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, teksa komentoi mesazhet që emisarët e SHBA-së e BE-së ia dërguan gjatë vizitave që patën në Kosovë e Serbi, tha [...]
Deputeti shqiptar optimist se Dritan Abazovic do të jetë kryeministër i Malit të Zi!

Deputeti shqiptar optimist se Dritan Abazovic do të jetë kryeministër i Malit të Zi!

Mbrëmë është rrëzuar qeveria në Malin e Zi. Deputeti nga koalicioni shqiptar në Mal të Zi “Bashkë nji za”, Fatmir Gjeka, në T7 u pyet për mundësinë [...]
“Tradhtoi Serbinë”, serbët sulmojnë kryeministrin e rrëzuar të Malit të Zi – ia përmendin Abazoviqin

“Tradhtoi Serbinë”, serbët sulmojnë kryeministrin e rrëzuar të Malit të Zi – ia përmendin Abazoviqin

Kuvendi në Mal të Zi ka votuar mocionin e mosbesimit për qeverinë 42-të të Malit të Zi, kryeministër i së cilës ishte Zdravko Krivokapiq. Votimi i mo [...]
Deputeti Gjeka: “Asnjë qeveri nuk duhet të vë në pikëpyetje njohjën e pavarësisë së Kosovës nga ana e Malit të Zi”

Deputeti Gjeka: “Asnjë qeveri nuk duhet të vë në pikëpyetje njohjën e pavarësisë së Kosovës nga ana e Malit të Zi”

Në seancën e sotme parlamentare në të cilën u rrëzua Qeveria e Malit të Zi  mori pjesë edhe deputeti i Koalicionit shqiptar Fatmir Gjeka, i cili tha s [...]
Vuçiq u ankohet emisareve Escobar dhe Lajçak: “Po përballemi me provokime të Kosovës#

Vuçiq u ankohet emisareve Escobar dhe Lajçak: “Po përballemi me provokime të Kosovës#

Emisari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosov [...]
Escobar dhe Lajçak i kërkojnë Vuçiqit dialog konstruktiv me Kosovën

Escobar dhe Lajçak i kërkojnë Vuçiqit dialog konstruktiv me Kosovën

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Gabriel Escobar dhe përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajç [...]
Brnabiq: Do të flas me BE-në që Kosova s’na e lejoi referendumin

Brnabiq: Do të flas me BE-në që Kosova s’na e lejoi referendumin

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, e ka quajtur të turpshëm vendimin e qeverisë së Kosovës për të mos lejuar mbajtjen e referendumit kushtetues të [...]
Kamberi: Më pak se 30% pjesëmarrje, referendumi dështoi në vet Serbinë

Kamberi: Më pak se 30% pjesëmarrje, referendumi dështoi në vet Serbinë

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi ka reaguar pas rezultateve të referendumit, që janë mbajtur këtë të diele. Kamberi përmes n [...]
1 2 3 10 10 / 98 POSTS